Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Berchtesgaden a Orlí hnízdo

1. 07. 2017 22:29:20
Malebné horské městečko v jihovýchodním cípu Bavorska a rekreační oblast, vyhledávanou mimo jiné pro termální lázně se slanou vodou, proslavilo zejména ve filmových dokumentech často uváděné Hitlerovo Orlí hnízdo.

První písemná zmínka o Berchtesgadenu pochází z roku 1102, kdy hraběnka Irmgarda ze Sulzbachu nechala v horách mezi lesy postavit klášter jako dík za záchranu manžela, těžce zraněného při honu.

Augustiniáni, kteří klášter obývali, nebyli zpočátku nadšeni životem v odříkání a v naprostém ústraní, ale později se se svým osudem rádi smířili, když jim roku 1156 císař Bedřich Rudovous za péči o lesy a pozemky v okolí udělil Císařskou listinou právo k těžbě soli a kovů.

Solné doly se zasloužily o hospodářský rozvoj oblasti a už v roce 1294 získal Berchtesgaden status města.

Díky těžbě soli se hospodářsky vzmáhal a bohatl, ale současně se musel potýkat s nevraživostí závistivců ze Salzburgu.

V létech 1393 - 1404 se Berchtesgaden dostal pod nadvládu Salzburského arcibiskupství, které se snažilo uplatňovat nad ním svůj vliv a hlavně získat kontrolu nad solnými doly, což vyústilo v Solnou válku.

Berchtesgadenský arcibiskup se dostal do otevřeného konfliktu s Maxmiliánem I., který se pod vidinou mimořádných příjmů rozhodl zdvojnásobit clo na solnohradské zboží. Město obsadilo bavorské vojsko a arcibiskup byl na doživotí uvězněn v pevnosti Hohensalzburg.

V roce 1923 učarovala kouzelná horská krajina Adolfu Hitlerovi. V Obersalzbergu si koupil chatu a nechal ji podle vlastních návrhů a na vlastní náklady přestavět na honosné sídlo Berghof. To se pak stalo jeho permanentní letní rezidencí. Přestavbu uhradil z honoráře za Mein Kampf.

Následně si v okolí stavěli vily všichni přední nacističtí pohlaváři, aby byli vůdci v každé době nablízku.

Násilně za babku vykupovali a vyvlastňovali domy a pozemky místních starousedlíků, aby v Obesalzbergu nezůstal nikdo, kdo by se neztotožňoval s jejich ideologií. Celou oblast pak ovládli národní socialisté.

Hitlerovi pohůnci dělali pro svého vůdce i nemožné. Na vrcholku hory Kehlstein mu jako dárek k 50. narozeninám nechal jeho osobní tajemník Martin Borman postavit horskou chatu Kehlsteinhaus, dnes všeobecně známou jako Orlí hnízdo.

Silnici dlouhou 6,5 km, po které dnes autobus zdolá převýšení o 700 m za čtvrt hodiny, postavili za pouhých 13 měsíců.

Končí na parkovišti, odkud je vchod do mramorem obloženého tunelu, ze kterého vás výtah vyveze o 124 m výš až do Orlího hnízda.

Hitler, který trpěl klaustrofobií se jízdy ve výtahu bál, takže chatu navštívil jen několikrát, většinou u příležitosti nějaké státnické návštěvy, kterou si tam pozval.

Nikdy tam nespal, proto tam nebyly ani žádné ložnice, pouze Eva Braunová tam měla svou pracovnu. Vcházelo se do ní z velké místnosti s krbem, která sloužila pro různá jednání a návštěvy. Dnes jsou místnosti prázdné a zřejmě je podle potřeby využívá zdejší restaurace.

Prosklená veranda nabízí nádherný výhled na protější horské štíty i hluboko do údolí. Hostům restaurace slouží veliká terasa, na které se Hitler tak rád nechával fotit.

Na konci války byl Obersalzberg vybombardován spojeneckými vojsky, ale Berghof dostal jen slabý zásah, proto ho sami nacisté vypálili, aby se nic z vůdcovy rezidence nedostalo do nepřátelských rukou. Konečné likvidace se mu dostalo až v roce 1952, kdy ohořelé zbytky stavby Američané vyhodili do vzduchu.

Chata Orlí hnízdo jako zázrakem nebyla bombardováním vůbec poškozena ani následně zničena. Zůstala tak jediná, co z celého Hitlerova „panství“ zbylo.

Po válce celou oblast využívala americká armáda jako rekreační centrum.

Perlou tohoto kraje je jezero Königsee, s průzračně čistou vodou, které je ze všech stran obklopeno horami. Přímo nad jezerem se tyčí druhá nejvyšší hora Německa Watzmann (2713 m).

Neměli jsme bohužel dostatek času, abychom mohli zažít romantickou plavbu ke kostelu Sv. Bartoloměje, který stojí na opačné straně, a tak jsme si alespoň udělali kolem jezera hezkou procházku. Prošli jsme se vesnicí se spoustou hotelů, penzionů, hospůdek a obchodů s místními suvenýry a obdivovali jsme dřevěné domky kolem jezera, které jsou postavené na pilířích přímo ve vodě.

Další úžasný zážitek v Berchtesgadenu byla návštěva solného dolu Salzbergwerk, v jehož některých patrech se dosud těží.

Při vstupu jsme vyfasovali kombinézy a obkročmo nasedli na důlní vláček, který nás provezl nízkými, úzkými štolami do prostornější „jeskyně“, odkud vedla skluzavka do prostor v hlubině. Patřím mezi méně odvážné, kteří využili raději postranního schodiště.

Procházeli jsme mnoha štolami a odvážní absolvovali další skuzavku (já schody) do ještě nižšího patra. Dokonce jsme se museli přepravit lodí přes podzemní solné jezero, abychom se dostali do prostor, odkud nás důlní výtah vyvezl zpět nahoru. Tam už na nás čekal zase hornický vláček, který nás dopravil až k východu.

Průvodce, který nás solným dolem provázel sice mluvil německy, ale celý výklad nám pouštěl z nahrávky v češtině, takže jsme se dozvěděli i mnoho zajímavého o těžbě soli.

Dnes je Berchtesgaden vyhledávanou turistickou oblastí nejen kvůli Orlímu hnízdu a památkám a zajímavostem spojeným s těžbou soli ale také díky možnostem zimních sportů i letní horské turistiky.

Naplánovat si zde celou dovolenou by jistě stálo za zvážení.

Autor: Marie Kubešová | sobota 1.7.2017 22:29 | karma článku: 18.72 | přečteno: 661x

Další články blogera

Marie Kubešová

Bad Tölz

Milovníci detektivních seriálů si jistě vybaví kouzelné městečko s malovanými domy, kde policista Ben Berghammer (Big Ben) se svými kolegy a starostlivou maminkou řeší své případy.

16.7.2017 v 12:25 | Karma článku: 22.92 | Přečteno: 717 | Diskuse

Marie Kubešová

Za krásami jihozápadní Anglie - Bath

Při cestě po jihozápadní Anglii nelze vynechat jedno z nejhezčích anglických měst Bath. V současné době má kolem 90 000 obyvatel, ale ročně ho navštíví, kromě déle pobývajících turistů, zhruba 3,8 milionu jednodenních návštěvníků.

24.6.2017 v 17:58 | Karma článku: 17.85 | Přečteno: 360 | Diskuse

Marie Kubešová

Za krásami jihozápadní Anglie - Bristol

Bristol, pyšnící se titulem Evropské zelené město za rok 2015 je v současné době šesté největší město Anglie. Do konce 18. století byl po Liverpoolu, Manchesteru a Birminghamu zhruba po dobu 500 let dokonce třetí.

31.5.2017 v 20:33 | Karma článku: 12.74 | Přečteno: 318 | Diskuse

Další články z rubriky Cestování

Milan Zajic

Babí léto v Zell am See

Jedno z nejkrásnějších období z celého roku. Slunce příjemně a decentně hřeji, na kopcích už je sníh. Ideální počasí na procházky a zevlování krajinou.

26.9.2017 v 14:00 | Karma článku: 12.68 | Přečteno: 395 | Diskuse

Eva Tvrdá

Týden slezských měst 3: Východ českého Slezska

Ve východní části českého Slezska leží několik malých měst s podobnou historií: zemědělské vsi se rozrostly díky prudkému průmyslovému rozvoji natolik, že jim byl ve druhé polovině 20. století udělen status města.

26.9.2017 v 10:31 | Karma článku: 11.02 | Přečteno: 241 | Diskuse

Ervín Dostálek

Za "Perlou Sibiře" - na Bajkal 16: S obrázky svatých i Putina u volantu míříme do ARŠANu

Z nádraží bílého mramoru ve Sluďjance "narvanou" maršrutkou přes řeku Irkut do hor Východních Sajan, kde se nachází a těží světle zelený amazonit, tyrkysový lazurit, "hadí" kámen nefrit, s mytím u cisterny napájené horskou říčkou.

26.9.2017 v 7:26 | Karma článku: 7.28 | Přečteno: 101 | Diskuse

Klára Markovičová

Na cestě zapomnění i do snů... loď vždy dopluje do svého přístavu

Má cesta námořníka začala jednoho březnového rána, kdy jsem dorazila do italského přístavu a poprvé jsem vstoupila na loď, jež se na čas stala mým domovem.

25.9.2017 v 12:39 | Karma článku: 9.25 | Přečteno: 293 | Diskuse

Klára Markovičová

Jak se vaří sen

Při mé první plavbě Středomořím jako zaměstnanec jsem poznala mnoho zajímavých a inspirativních lidí.

25.9.2017 v 11:36 | Karma článku: 8.58 | Přečteno: 302 | Diskuse
Počet článků 41 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 397

Akční důchodkyně, vášnivá milovnice života a cestování.Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.