Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Cestování po Skotsku- Highlands

22. 03. 2016 0:00:00
Drsná a zároveň malebná, romantická a tajemná krása Skotské vysočiny nemá srovnání s žádným pohořím, které jsem dosud měla možnost navštívit.

Také ne každý národ tak hrdě lpí na své historii a tradicích jako Skotové, zejména ti z oblasti Highlands, kteří si dosud uchovali svůj gaelský jazyk a staré keltské zvyky a hudbu.

Skotská vysočina zabírá prakticky celý sever Skotska a pokračuje až na ostrov Skye. Celou tuto oblast vyplňují nádherné skalnaté, většinou holé a různě zbarvené hory a hluboká zelená údolí s kouzelnými jezery.

Glasgow je všeobecně považováno za jakousi vstupní bránu do Highlands, i když z geografického hlediska začínají mnohem dál.

Na několikadenní výlet jsme vyjeli rozespalí časně ráno za typicky skotského sychravého počasí, ale cesta, která vedla krásnou svěže zelenou krajinou nás rychle probrala. Nikdy jsem neviděla tak sytě zelenou trávu jako ve Skotsku. Asi je to tím, že je tak často a důkladně zalévána.

První zastávku jsme udělali v Glencoe u jezera Loch Leven, kde se v roce 1692 odehrála bitva u Glencoe, známá také jako masakr u Glencoe.

Po procházce kolem jezera jsme pokračovali vzhůru do hor. Jeli jsme úzkou silnicí, kde nás ze všech stran obklopovaly většinou holé skalnaté kopce. Jen zřídka jsme viděli někde v dálce malé osady nebo úplně na samotě stojící bílé domky. Všude se táhly skály a vřesoviště, ale prakticky nikde žádný les. Jediný opravdový a nejstarší les v Highlands je chráněný prales Argail Forrest.

Ještě v 18. století byla tato oblast celkem hustě osídlena, byly zde vesnice, jejichž obyvatelé se živili zemědělstvím. Nedovedu si moc představit, co a s jakým úspěchem tady mohli pěstovat. Později zde došlo k organizovanému vysídlování kvůli velkochovům ovcí.

Ovcím se zde očividně daří. Ač jsme cestou mezi horami neviděli snad jediného člověka, střapatá ovčí hlava na nás vykukovala z každého skalního útesu. Je mi záhadou, čím se v té nehostinné holé krajině živí.Ovce byly absolutně všude. Ale žádná stáda, jak je známe z našich hor.

Jednotlivé, jakoby zatoulané ovečky, každá s barevným pruhem přes celá záda. Někde měly pruhy zelené, někde modré, červené nebo žluté. Na jaře je sem vypustí jejich chovatelé a nechají je svému osudu až do podzimu, kdy shánějí svá stáda dohromady. Každý si své ovce pozná právě podle barevného označení.

Zajímavé je, že ve skotských restauracích neseženete skopové nebo jehněčí maso. Je zde velmi oblíbené národní jídlo zvané Haggies, což je něco jako náš jaternicový prejt, ale vyrobené z ovčích vnitřností. Podává se s vařeným tuřínem a bramborovou kaší.

Ale najít někde na jídelním lístku normální pečené nebo jinak upravené skopové maso je naprosto vyloučeno. Pouze v Culross jsme v jedné restauraci objevili vynikající místní specialitu pečené jehněčí nožky. Na náš dotaz nám bylo vysvětleno, že veškeré maso z ovcí jde na vývoz.

Na břehu jezera Loch Linnhe, kde na ostrůvku vyčnívajícím z vody stojí hrad Stalker se rozkládá městečko Ford William. Nad ním se tyčí nejvyšší skotská hora Ben Nevis, vysoká 1343 metrů. Výstup na Ben Nevis prý z Ford William trvá 8 hodin, ale my jsme ho neabsolvovali. Pokračovali jsme v cestě plné dalších zajímavých zastávek.

Z Ford William lze historickým parním vláčkem dojet do městečka Mallaig. Trať vede nádhernou krajinou přes obrovské viadukty. Milovníci Harryho Pottera ji znají jako cestu do Bradavic. Z Mallaig je možné převézt se trajektem na ostrov Skye.

My jsme jeli autem z Kyle of Lochalsh, odkud vede na ostrov Skye most. Trasa vede kolem nejznámějšího skotského hradu Eilean Donan Castle.

Za zmínku stojí také Ullapool, ležící na břehu jezera Loch Broom, které ústí do moře a Durness, kde jsou nejkrásnější pláže ve Velké Británii označené modrou vlajkou. Pro velké vlny jsou vyhledávané surfaři.

V Milngavie začíná West Highland Way – oblíbená pěší nebo cyklistická trasa vedoucí přes Highlands, která končí ve Ford William sestupem z hory Ben Nevis.

Úžasná byla cesta na poloostrov Applecross. Vede tam, původně dobytčí stezka, dnes jedna z nejvýše položených horských silnic v Evropě. Nad námi skály, pod námi prudký sráz, raději jsme se dolů moc nedívali. Ale na konci této krkolomné cesty nám byl odměnou skvělý oběd v nejvyhlášenější rybí restauraci ve Skotsku. K výtečně připraveným rybám servírovali majonézu v lasturách, které nám pak umyté dali jako suvenýr.

V městečku Gairloch jsme si udělali zastávku na kávu. V malé kavárničce plné polic s knihami a časopisy seděli místní, patrně pravidelní hosté. Někteří si četli, dámy háčkovaly nebo pletly. Prostředí velmi příjemné, káva vynikající.

Nezapomenutelný zážitek byl nocleh na majáku Rua Reidh. Všude okolo divoká rozervaná skaliska o která se rozbíjely do běla zpěněné vlny a na jednom z útesů vybíhajících do moře stál maják, ke kterému vedla úzká příjezdová cesta.

Maják měl v přízemí „společenskou místnost“, kde jsme povečeřeli ze svých zásob a několik pokojů, kde se dalo přespat. Nahoru do věže majáku přístup bohužel nebyl. Musí to být nádherný výhled do daleka na širé moře.

Personálu zde bylo minimum- nějaký člověk nás ubytoval a pak už se až do rána nikdo neukázal. Ráno se objevil někdo v kuchyňce a dostali jsme ne zrovna bohatou, ale dobrou snídani. Ještě jsme si udělali pár fotek a pokračovali jsme v cestě .

Samozřejmě jsme nemohli vynechat známé jezero Loch Ness. Fialová Lochneska shlíží na jeho hladinu z břehu a ochotně dovoluje turistům, aby se s ní vyfotili.

Poslední zastávku jsme udělali u jezera Loch Lomond, které je zaslouženě opěvováno v mnoha skotských národních písních.

Autor: Marie Kubešová | úterý 22.3.2016 0:00 | karma článku: 8.98 | přečteno: 582x

Další články blogera

Marie Kubešová

Jenbach a Achensee – Tyrolsko

Tyrolsko je kouzelné. Malebná městečka a vesničky, lemované horskými masívy, jezera, lesy a krásné typické domy s dřevěnými pavlačemi a balkony se záplavou muškátů.

13.11.2017 v 17:09 | Karma článku: 11.03 | Přečteno: 239 | Diskuse

Marie Kubešová

Zámek Ambras - Innsbruck

Renesanční zámek Ambras byl postaven v kopcích na jihovýchodním okraji města Innsbrucku na místě původního hradu, o kterém jsou zmínky již od 10. století.

2.10.2017 v 18:49 | Karma článku: 10.12 | Přečteno: 252 | Diskuse

Marie Kubešová

Bad Tölz

Milovníci detektivních seriálů si jistě vybaví kouzelné městečko s malovanými domy, kde policista Ben Berghammer (Big Ben) se svými kolegy a starostlivou maminkou řeší své případy.

16.7.2017 v 12:25 | Karma článku: 23.41 | Přečteno: 786 | Diskuse

Marie Kubešová

Berchtesgaden a Orlí hnízdo

Malebné horské městečko v jihovýchodním cípu Bavorska a rekreační oblast, vyhledávanou mimo jiné pro termální lázně se slanou vodou, proslavilo zejména ve filmových dokumentech často uváděné Hitlerovo Orlí hnízdo.

1.7.2017 v 22:29 | Karma článku: 20.15 | Přečteno: 700 | Diskuse

Další články z rubriky Cestování

Miroslav Hruška

Netradiční květnový výlet do Polska aneb Polsko (rychlo)vlakem i letadlem - díl druhý

V prvním díle této dvojdílné reportáže jsem s mým kamarádem zkoumal dopravní zajímavosti Katovic. Na závěr jsme se přesunuli polským Pendolinem do Varšavy. V tomto dílu tedy prozkoumáme Varšavu a také se proletíme letadlem ...

17.11.2017 v 13:10 | Karma článku: 7.98 | Přečteno: 182 | Diskuse

Regina Karasová

Boubín

S manželem si vyjet na cesty znamená obvykle malý turistický horror .. a nejinak tomu bylo i tentokrát, asi před měsícem, týden po vichřici Herwart, při výletu na vrch Boubín a stejnojmenný prales .

17.11.2017 v 11:12 | Karma článku: 12.26 | Přečteno: 190 | Diskuse

Jan Vaverka

Baskicko – 7. Díl: Co navštívit na cestě do Baskicka - Německo

V příštích třech dílech bych se rád zmínil o několika lokalitách, které nejsou tak zprofanované, ale dle mého soudu rozhodně za návštěvu stojí. Začnu od Německa.

17.11.2017 v 8:20 | Karma článku: 11.37 | Přečteno: 147 | Diskuse

Michal Dokoupil

V oáze Hedvábné stezky

Stejně jako po celá tisíciletí karavany Hedvábné stezky, i my jsme na naší cestě Čínou zastavovali v pouštních oázách, abychom se osvěžili po dlouhých kilometrech strávených v písečné krajině.

16.11.2017 v 16:00 | Karma článku: 8.70 | Přečteno: 175 | Diskuse

Petra Brabencová

Benátská ,,socka"

Vaporetto, je vlastně takový vodní autobus - až na to, že je to loď! Má několik linek a kdo je v Benátkách poprvé má pocit, že je to složitější než metro v New Yorku.

16.11.2017 v 10:24 | Karma článku: 10.57 | Přečteno: 418 | Diskuse
Počet článků 43 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 404

Akční důchodkyně, vášnivá milovnice života a cestování.Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.