Marie Kubešová

Cestování po Německu - Stuttgart

27. 11. 2016 4:00:00
Stuttgart, metropole Bádenska – Württemberska leží v malebném údolí řeky Neckar a jeho ulice se rozbíhají do okolních kopců, pokrytých lesy a vinicemi.

První zmínky o zdejším osídlení pocházejí již z prvního století našeho letopočtu, ale městská práva Stuttgaret získal až ve století třináctém. Jeho název je odvozen od slova Stutengarden, což znamená kobylí zahrada. Dodnes má ve znaku koně.

Ve 14. století si zde založili své panovnické sídlo Württembergové. Království se v r. 1871 spojilo s Německou říší ale po 1. světové válce zaniklo a vznikl Svobodný stát Württemberg.

Během 2. světové války byl Stuttgart téměř úplně zničen, ale díky neskutečné vůli obyvatel byl během několika let znovu postaven. Kostely a historické památky byly podle dochovaných plánů zrekonstruovány nebo od základu znovu postaveny jako věrné kopie.

Na rozlehlém náměstí Schlossplatz s krásnou kašnou můžeme obdivovat historické budovy barokního nového zámku, postaveného jako kopie Versaille i krásný renezanční starý zámek, stojící opodál. Na opačné straně náměstí stojí teprve nedávno postavená hypermoderní prosklená budova státní galerie.

Hlavní pěší zónou je Königstraße vedoucí až k nádraží. Zde najdeme nespočet nejrůznějších obchodních domů a restaurací.

Stuttgart nabízí spoustu krásných procházek a výletů do okolí. Za zmínku určitě stojí mauzoleum Wurtemberských panovníků Grabkapelle.

Zajímavá kruhovitá stavba stojí v části Rotenberg na vrchu Württemberg, jehož svahy jsou ze všech stran porostlé vinicemi.

Původně sloužila jiným účelům, ale po smrti královny Katariny, manželky Vilhelma I., která byla dcerou ruského cara a zasloužila se o mnoho pozitivních změn v zemi byla přestavěna na mauzoleum,kde byly její ostatky uloženy. Později zde byli pochovávání i další členové panovnického rodu.

Stuttgart se pyšní první televizní věží na světě, ze které je nádherný výhled do kraje.

Je zde plno muzeí a galerií, motoristé jistě neopomenou navštívit muzeum Porsche a Mercedes Benz. Historii zdejšího automobilového průmyslu jsem již zmínila v blogu o Bad Cannstatt.

Do Stuttgartu jezdím spoustu let, zažila jsem zde všechna roční období i různé festy, které se k nim vážou.

Největší a nejznámější je Cannstatter Volksfest, který se každoročně koná na rozlehlé ploše Cannstatter Wassen a je srovnatelný snad jen s bavorským Oktoberfestem. Jsou zde zastoupeny všechny německé kraje a sjíždějí se sem návštěvníci nejen z celého Německa, ale i ze zahraničí.

V létě se koná vinný fest, kde vinaři ze širokého okolí prezentují své výrobky. Stánky s vínem i s nejrůznějšími švábskými specialitami jsou neustále obleženy návštěvníky a dlouhé řady stolů s lavicemi jsou pořád plně obsazené.

Já osobně mám nejraději Fischfest – rybí fest, který sem přijíždí každoročně z Hamburku, odkud jsou po celý týden každou noc dováženy čerstvé ryby, aby se na stáncích mohly už od rána před zraky návštěvníků připravovat.

Obyvatelé Stuttgartu milují své festy a davy lidí sem proudí od rána do večera. Největší invaze je ale v poledne, kdy si tam místní prostě zajdou na oběd a večer, kdy se zde lidé scházejí k příjemnému posezení s přáteli u dobrého jídla a pití.

Kouzelné jsou zdejší vánoční trhy. Každoročně se zde soutěží o nejhezčí střechu stánku, takže můžeme vidět nejrůznější pohádkové výjevy a vánoční motivy. Stánkaři se snaží upoutat návštěvníky nejen nazdobenými střechami, ale i bohatou nabídkou všeho možného vánočního zboží, od různých krásně malovaných vánočních ozdob až po Schwarzwaldské vyřezávané postavičky. Na každém kroku jsou stánky nabízející občerstvení většinou v duchu švábské kuchyně a skvělý Glühwein – svařák.

Autor: Marie Kubešová | karma: 9.56 | přečteno: 807 ×
Poslední články autora