Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Za krásami jihozápadní Anglie - Glastonbury

14. 04. 2017 7:52:18
Legendární ostrov Avalon krále Artuše, kolébka křesťanství v Anglii či místo konání největšího a nejznámějšího hudebního festivalu pod širým nebem, to vše si můžete představit pod pojmem Glastonbury.

Dodnes se dochovaly pohádky a pověsti mající původ v dávných dobách keltského osídlení, kdy zde vládli kraji obklopenému vodami jezer a bažin moudří druidové. Své legendy nezapisovali, ale šířili je pouze ústním podáním, takže se do dnešní doby zachovaly v mnoha různě upravených verzích, jak si je lidé po generace předávali.

Často se v nich vypráví o říši mrtvých, která se rozkládala na vrcholku kopce Tor. Vládl jí v nádherném skleněném zámku král víl Gwyn.

Tam přicházely duše mrtvých a znovu se rodily v nové podobě.

V kraji však docházelo k různým ďábelským rejdům, a proto se ke králi Gwynovi vypravil poustevník Svatý Collen, aby sjednal nápravu.

Když přišel do zámku a předstoupil před krále, sedícího na trůně z ryzího zlata, byl tak ohromen vší tou nádherou, že zůstal stát v němém úžasu a v skrytu duše zatoužil zakusit alespoň na chvilku také takový život.

Aby zahnal pokušení, rychle všechno kolem sebe pokropil svěcenou vodou. V tu chvíli zmizel celý zámek i s králem a na kopci stál jen osamocený poustevník.

Později byl na tomto místě postaven kostel zasvěcený svatému Michaelovi, který měl kopec chránit proti ďáblovi, zřítil se však při zemětřesení.

Do dnešní doby, se nezachoval ani další kostel postavený na témž místě, opět zasvěcený svatému Michaelovi. Zbyla z něho pouze věž a zřícenina se stala poutním místem.

Glastonbury Tor si do dnešní doby zachoval pověst místa, kde působí tajemné síly. Má zvláštní oválný tvar a po celém obvodu je tvořen jakoby terasami, které se ve spirále vinou až na jeho vrchol, což z pohledu shora vypadá trochu jako pyramida a symbolizuje to keltského Zemního hada.

Říká se, že senzitivní lidé se mohou při výstupu po této spirále dostat do zvláštního duševního stavu podobného transu.

My jsme šli rovnou nahoru příkrým chodníčkem mezi loukami. Cestou nás příjemně překvapila přepravka s nabídkou občerstvení a pokladničkou, uložená ve stínu pod stromem.

Zkusili jsme si představit něco takového u nás. Jak by to asi fungovalo a jak dlouho by tam ta pokladnička vydržela?

Odměnou za výstup na kopec nám byl překrásný výhled do kraje, který dodnes bývá v níže položených částech v zimě zaplaven vodou.

Odtud si lze představit, že se zde kdysi rozkládal ostrov Avalon ( ostrov jablek), který známe z pověstí o králi Artušovi a Morganě Le Fay.

Ostatně ještě v 5. století bylo toto území skutečně obklopeno vodou a močály, které byly později uměle vysušeny.

Podle jedné z legend Král Artuš se svým věrným Merlinem dosud na Avalonu v úkrytu čekají až bude Británii nejhůř, aby ji přišli zachránit.

Počátky křesťanství v Anglii můžeme hledat opět v Glastonbury. Pověst praví, že sem připlul po moři Josef s Arimatie, Ježíšův tajný učedník, (který ho sňal z kříže a pochoval do vlastního hrobu) a založil zde kostel. Když vystoupil z lodi, zabodl do země svou hůl a než se stačil pomodlit, hůl se zazelenala a rozkvetla.

Trnovník, který z ní vyrostl sice do dnešní doby nepřežil, ale jeho údajný potomek je tady dodnes.

Podle pověsti přivezl Josef z Arimatie do Glastonbury svatý Grál – kalich, ze kterého pil Ježíš při poslední večeři a do něhož pak Josef zachytil jeho krev. Když byl Grál ukryt ve studánce na úpatí Toru, voda se zbarvila Kristovou krví do červena a dodnes se věří v její zázračné léčivé účinky.

Studna Kalicha - Chalice Well leží v zahradě Chalice Well Gardens. Zahrada je kouzelná oáza klidu kde rostou prastaré tisy (v roce 1961 byl dokonce archeology vykopán neporušený pařez tisu starého přes 1800 let) a také několik posvátných trnovníků, z nichž jeden je považován za potomka trnovníku z hole Josefa z Arimatie. Zvláštní je, že kvete dvakrát do roka, přesně v období vánočních a velikonočních svátků.

Každé jaro, místní vikář a nejstarší dítě ze školy Svatého Jana v Glastonbury slavnostně uříznou jednu ratolest a pošlou ji královně.

Zajímavostí je, že zahrady jsou poutním místem nejen všech možných křesťanských církví a sekt, ale také nejrůznějších alternativních duchovních směrů a přesvědčení. Scházejí se zde aby se společně oddávali pocitu klidu, míru, lásky a sounáležitosti a přijímali milost a požehnání.

Glastonbury je považováno za kolébku křesťanství v Británii. Byl tam postaven první kostel údajně Josefem z Arimatie a dodnes je křesťanským centrum a poutním místem nazývaným také Britský Jeruzalém.

Glastonburské opatství bylo založeno benediktiny v roce 712. Během staletí mniši bojovali s různými převážně finančními problémy a tak se snažili co nejvíce upoutat pozornost ke křesťanské historii a zázračným vlastnostem tohoto místa.

V roce 1191 oznámili, že na území opatství objevili hrob krále Artuše a jeho ženy Guenevery. Na základě věšteckého snu vykopali hrob, kde byly nalezeny ostatky muže a ženy a železný kříž s nápisem Zde leží proslulý král Artuš na Ostrově Avalon.

Král Edward a jeho žena Eleonora nechali kostry zabalit do drahých látek a pohřbít pod hlavním oltářem kostela.

V roce 1539 bylo opatství na základě reforem Jindřicha VIII. zrušeno a zbouráno, poslední opat byl oběšen a rozčtvrcen.

V roce 1963 archeologové údajný hrob krále Artuše a Guenevery vykopali, nenašli však žádný důkaz, komu ostatky ve skutečnosti patřily. Železný kříž se už někdy v 18. století záhadně ztratil.

Archeologické vykopávky stále pokračují a postupně odkrývají zbytky církevních i provozních budov kláštera a hřbitova a tím i další střípky záhadami zahalené minulosti tohoto kouzelného místa.

Autor: Marie Kubešová | pátek 14.4.2017 7:52 | karma článku: 16.04 | přečteno: 351x

Další články blogera

Marie Kubešová

Jenbach a Achensee – Tyrolsko

Tyrolsko je kouzelné. Malebná městečka a vesničky, lemované horskými masívy, jezera, lesy a krásné typické domy s dřevěnými pavlačemi a balkony se záplavou muškátů.

13.11.2017 v 17:09 | Karma článku: 11.03 | Přečteno: 239 | Diskuse

Marie Kubešová

Zámek Ambras - Innsbruck

Renesanční zámek Ambras byl postaven v kopcích na jihovýchodním okraji města Innsbrucku na místě původního hradu, o kterém jsou zmínky již od 10. století.

2.10.2017 v 18:49 | Karma článku: 10.12 | Přečteno: 252 | Diskuse

Marie Kubešová

Bad Tölz

Milovníci detektivních seriálů si jistě vybaví kouzelné městečko s malovanými domy, kde policista Ben Berghammer (Big Ben) se svými kolegy a starostlivou maminkou řeší své případy.

16.7.2017 v 12:25 | Karma článku: 23.41 | Přečteno: 786 | Diskuse

Marie Kubešová

Berchtesgaden a Orlí hnízdo

Malebné horské městečko v jihovýchodním cípu Bavorska a rekreační oblast, vyhledávanou mimo jiné pro termální lázně se slanou vodou, proslavilo zejména ve filmových dokumentech často uváděné Hitlerovo Orlí hnízdo.

1.7.2017 v 22:29 | Karma článku: 20.15 | Přečteno: 700 | Diskuse

Další články z rubriky Cestování

Miroslav Hruška

Netradiční květnový výlet do Polska aneb Polsko (rychlo)vlakem i letadlem - díl druhý

V prvním díle této dvojdílné reportáže jsem s mým kamarádem zkoumal dopravní zajímavosti Katovic. Na závěr jsme se přesunuli polským Pendolinem do Varšavy. V tomto dílu tedy prozkoumáme Varšavu a také se proletíme letadlem ...

17.11.2017 v 13:10 | Karma článku: 7.98 | Přečteno: 182 | Diskuse

Regina Karasová

Boubín

S manželem si vyjet na cesty znamená obvykle malý turistický horror .. a nejinak tomu bylo i tentokrát, asi před měsícem, týden po vichřici Herwart, při výletu na vrch Boubín a stejnojmenný prales .

17.11.2017 v 11:12 | Karma článku: 12.26 | Přečteno: 190 | Diskuse

Jan Vaverka

Baskicko – 7. Díl: Co navštívit na cestě do Baskicka - Německo

V příštích třech dílech bych se rád zmínil o několika lokalitách, které nejsou tak zprofanované, ale dle mého soudu rozhodně za návštěvu stojí. Začnu od Německa.

17.11.2017 v 8:20 | Karma článku: 11.37 | Přečteno: 147 | Diskuse

Michal Dokoupil

V oáze Hedvábné stezky

Stejně jako po celá tisíciletí karavany Hedvábné stezky, i my jsme na naší cestě Čínou zastavovali v pouštních oázách, abychom se osvěžili po dlouhých kilometrech strávených v písečné krajině.

16.11.2017 v 16:00 | Karma článku: 8.70 | Přečteno: 175 | Diskuse

Petra Brabencová

Benátská ,,socka"

Vaporetto, je vlastně takový vodní autobus - až na to, že je to loď! Má několik linek a kdo je v Benátkách poprvé má pocit, že je to složitější než metro v New Yorku.

16.11.2017 v 10:24 | Karma článku: 10.57 | Přečteno: 418 | Diskuse
Počet článků 43 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 404

Akční důchodkyně, vášnivá milovnice života a cestování.Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.