Nebyli jste v Chebu?

11. 09. 2019 16:05:32
No tak to byste měli co nejdříve napravit. Já jsem tam strávila krásný a pohodový poslední prázdninový týden, úžasný relax po všem tom letním bláznění.

I pro babičky jsou letní prázdniny náročné, obzvláště pro ty, které toho chtějí ještě hodně stihnout. A takový odpočinkový týden v příjemném penzionu na okraji města, a přesto pár minut od centra, kde je nakumulováno vše, co tady českoněmecká historie za staletí zanechala, to je třešnička na dortu.

První písemná zmínka o Chebu pochází z roku 1061, ale vykopávky dokazují osídlení slovanským hradištěm už v 9. století.

Počátkem 12. století získala území hrabata z Vohburgu a markrabě Diepolt II. na místě bývalého hradiště postavil kamenný hrad. Cheb se stal součástí bavorské severní marky.

V roce 1165 získal chebsko římský král a císař Fridrich I. Barbarossa, zvaný Rudovous, který hrad přestavěl a rozšířil.

Nechal postavit románský palác, Černou věž, vystavěnou ze sopečného tufu (proto černá), která byla součástí opevnění a nádhernou patrovou kapli zasvěcenou sv. Erhardovi a Uršule.

Křížové klenby jejího románského přízemí podpírají čtyři sloupy s krásně zdobenými patkami a hlavicemi. Otvor uprostřed klenby tvoří průhled do vyššího patra, kde opět čtyři sloupy z bílého mramoru drží křížovou klenbu.

Status města byl Chebu udělen v roce 1179.

Od roku 1322, kdy dal Ludvík IV. Bavor město jako zástavu Janu Lucemburskému, patřil Cheb do zemí Koruny České, ale obyvatelstvo zde bylo převážně německé.

Po smrti Jiřího z Poděbrad, posledního českého krále, který zde pobýval, připadl hrad městu.

Po požáru v roce 1472 byl hrad opět opraven.

V době baroka byl hrad součástí opevnění města, ale později, kdy už ztratil svoji funkci, byl ponechán svému osudu a chátral. Až v roce 1895 přistoupilo město k částečné rekonstrukci, aby se předešlo úplnému zřícení.

Za dob husitských zůstával Cheb katolický, teprve později sem pronikla reformace.

V roce 1723 se Cheb stal svobodným královským městem.

Po první světové válce se do sudetského Chebu /něm.Egeru/ stěhovalo za prací i české obyvatelstvo, ale v době hospodářské krize, kdy byli bez práce Němci i Češi, začaly se probouzet nacionalistické nálady a henleinovská propaganda padala na úrodnou půdu.

Vrcholem všeho pak byl triumfální projev Adolfa Hitlera na Chebském náměstí. Češi i němečtí antifašisté město houfně opouštěli a stěhovali se do vnitrozemí. Sudety byly připojeny ke Třetí říši.

Po roce 1945 bylo odsunuto německé obyvatelstvo a Sudety byly osídlovány Čechy a Slováky. Přišli sem zlatokopové, kteří vyplenili, co se dalo a zase zmizeli, ale také lidé, kteří se zde usadili a žijí tady dodnes.

Cheb je dnes krásné město, kde jeho pestrou historii potkáváte na každém kroku.

Dominantou města je gotický chrám sv. Mikuláše a Alžběty.

Zajímavý je také kostel sv. Bartoloměje, který byl součástí špitálu postaveného v r. 1271 bratrstvem Sv. Ducha.

Spravoval ho rytířský řád Křížovníků s červenou hvězdou, který založila v r. 1237 Sv. Anežka Česká. Byl to jediný katolický rytířský řád, který vznikl v Čechách a jediný mužský řád založený ženou.

Chebský františkánský klášter je nádhernou křížovou chodbou propojen s kostelem Zvěstování Panny Marie, který je jedním z nejstarších halových kostelů u nás.

V roce 1285 se zde konala slavná svatba Václava II. a Guty, dcery římského krále Rudolfa I.

Zajímavostí je kaple, kterou využívaly klarisky ze sousedního kláštera, dokud si nepostavily vlastní kostel. Vznikl tak vlastně ženský a mužský dvojklášter, což bylo rozhodně neobvyklé.

Ve Františkánské klášterní zahradě je dnes lapidárium, kde přímo před kostelem stojí sochy V. I. Lenina a Julia Fučíka, což působí poněkud kuriózně.

Za návštěvu rozhodně stojí chebské muzeum, umístěné v jednom z nejstarších měšťanských domů s krásným gotickým portálem. Najdeme zde nejrůznější upomínky na císařského generalissima Albrechta z Valdštejna, který zde několikrát pobýval, což pro město vždycky znamenalo drancování a pustošení a nakonec zde byl 25. 2. 1634 zákeřně zavražděn. Je zde vystavena partyzána, kterou byl probodnut a bílá zkrvavená košile, která samozřejmě není původní, ale působí věrohodně.

Dominantou chebského náměstí Krále Jiřího z Poděbrad je známý Špalíček. Je to komplex jedenácti částečně hrázděných kupeckých domů, lemujících uzoučkou Kramářskou uličku, které zde jako kramářské boudy a masné krámy vznikaly od 13. do 15. století a jejich půdorys se od těch dob podstatně nezměnil.

V údolí Ohře pod Chebským hradem se rozkládá krásně upravený park s možnostmi procházek, posezení s pěkným výhledem a různého sportovního vyžití Krajinka. Jde o u nás ojedinělý projekt proměny pustého a zanedbaného území v rekreační zónu.

Poslední den nás v Chebu zastihlo ještě zahájení Valdštejnských slavností.

A když už jste všechno viděli a máte kilometry v nohách, je příjemné vrátit se do penzionu s malou hospůdkou a posedět na zahrádce u kávičky nebo u pivka ve společnosti milých majitelů a denních štamgastů.

Autor: Marie Kubešová | středa 11.9.2019 16:05 | karma článku: 13.81 | přečteno: 283x

Další články blogera

Marie Kubešová

Plitvická jezera

Kdo neviděl Poklad na stříbrném jezeře? Kdo nezatoužil podívat se na místa, kde se film natáčel? Vidět tu nádhernou přírodní scenérii na vlastní oči a zažít to romantické kouzlo...

20.8.2019 v 21:45 | Karma článku: 23.19 | Přečteno: 909 | Diskuse

Marie Kubešová

Pecka

Jedním z nejkouzelnějších míst, které znám a kam se vždycky ráda vracím, je Pecka u Nové Paky. Malebné podkrkonošské obci, ze všech stran obklopené lesy, vévodí hrad z přelomu 13. a 14. století,

31.7.2019 v 23:29 | Karma článku: 16.16 | Přečteno: 402 | Diskuse

Marie Kubešová

Klášter Marienthal

Cisterciácký klášter Marienthal leží přímo na řece Nise u městečka Ostritz ( 40 km od Liberce) mezi Žitavou a Zhořelcem.

11.7.2019 v 11:45 | Karma článku: 13.32 | Přečteno: 233 | Diskuse

Další články z rubriky Cestování

Klára Tůmová

Všechno je jednou poprvé

...ale některá poprvé by si člověk snad i odpustil. V momentě, kdy je prožívá, si uvědomí dosavadní štěstí na okolnosti. Nikdy mi o dovolené nebylo blbě... Nikdy jsem nemusela dokončit etapu autobusem, vždycky po svých...

22.9.2019 v 16:46 | Karma článku: 9.97 | Přečteno: 230 | Diskuse

Jaroslav Babel

Léto roku devatenáctého (24.)

Vše dopadlo podle plánů a po měsíci skutečně pokračuji v dovolené, a tedy i ve vyprávění. Druhá letní cesta roku devatenáctého se (možná zcela výjimečně) obešla bez bloudění, navíc se odehrála částečně na nových místech.

19.9.2019 v 19:09 | Karma článku: 5.25 | Přečteno: 164 | Diskuse

Klára Tůmová

Neboj, my jsme namakaný!

Pojeď do Jeseníků, říkali. Budeme chodit jak divý, říkali. A tak po mnohých změnách programu a seznamu zúčastněných den D nastal za intenzivního přání, aby shora nic nepadalo.

19.9.2019 v 17:24 | Karma článku: 15.55 | Přečteno: 479 | Diskuse

Petr Havránek

Pohoří Totes Gebirge.

Oblast Totes Gebirge láká milovníky hor všech podob-trekaře, ferratisty i skalní lezce. Můžete se jen tak toulat po vápencových pláních, nebo propotit triko při výstupu na některou z horských chat či vrcholků masivu.

19.9.2019 v 7:00 | Karma článku: 11.34 | Přečteno: 331 | Diskuse

Ladislav Kratochvíl

V koordinaci prací je Česká republika světová velmoc

Kdyby mi někdo říkal, že meziměstský autobus jede 50 kilometrovou trasu hodinu a půl, nevěřil bych mu, dokud jsem to nezažil sám.

18.9.2019 v 7:28 | Karma článku: 22.77 | Přečteno: 727 | Diskuse
Počet článků 67 Celková karma 17.72 Průměrná čtenost 534

Akční důchodkyně, vášnivá milovnice života a cestování.

Najdete na iDNES.cz